Product Photos MPC5200CVR400B
Featured Product MPC5200 Microcontroller
Standard Package 200
Category Integrated Circuits (ICs)
Family Embedded - Microprocessors
Series MPC52xx
Packaging Tray
Core Processor PowerPC e300
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Speed 400MHz
Co-Processors/DSP -
RAM Controllers DDR, SDRAM
Graphics Acceleration No
Display & Interface Controllers -
Ethernet 10/100 Mbps (1)
SATA -
USB USB 1.1 (2)
Voltage - I/O 2.5V, 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C